Γιορτασαμε με τη ψυχη μας το τεταρτο σερι πρωταθλημα...

Γιορτασαμε με τη ψυχη μας το 36 πρωταθλημα...

Τι αλλο μενει λοιπον?

Αντε και του χρονου βρε παιδια!

Κυριακή 4 Μαΐου 2008

Ανετη νικη

Οι ερυθρόλευκοι χρειάστηκαν δέκα λεπτά για να ξυπνήσουν και να επιβεβαιώσουν το ρόλο του φαβορί, τον οποίο έχουν στην προημιτελική σειρά κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Ολυμπιακός με κορυφαίο το δίδυμο Μπουρούση-Βασιλόπουλου, επικράτησε της Ένωσης με 92-62 και πάει τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ για να "σκουπίσει". Η ΑΕΚ θα απαντήσει;
Αν και το 50-33 μοιάζει ως ένα εύκολα δημιουργημένο σκορ από πλευράς Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με την ΑΕΚ, στην πραγματικότητα οι γηπεδούχοι (με περίπου 4.000 φιλάθλους τους) ιδιαίτερα στο πρώτο δεκάλεπτο τα βρήκαν δύσκολα με την Ένωση, που μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη να μην παραδοθεί και ας ήταν το θεωρητικό αουτσάιντερ πριν τον αγώνα. Μάλιστα, όσο οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους και έβρισκαν πολύ συχνά το σίδερο από τη γραμμή των βολών, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του ρυθμού. Και με την πολύ καλή ευστοχία από το τρίποντο οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν πολλές φορές μπροστά στο σκορ (έστω και με μικρό προβάδισμα). Η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 22-22, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτίωσε την απόδοσή του και με την παρουσία του Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και του Γιάννη Μπουρούση στην ίδια πεντάδα, γέμισε τη ρακέτα σε επίθεση και άμυνα. Ο πρώτος με πέντε συνεχόμενους πόντους (πέτυχε τους δύο με κλέψιμο ύστερα από όβερ πλέι άμυνα στο τρίποντο και λέι απ στον αιφνιδιασμό) έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα με 33-28 και την ευκαιρία να παίξει με λιγότερο άγχος και καλύτερες επιλογές. Η άμυνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε, τα σουτ της ΑΕΚ άρχισαν να βρίσκουν σίδερο, ο Μπουρούσης μάζευε ό,τι ριμπάουντ υπήρε στο δικό του... χώρο και ο Γκριρ με 15 πόντους ήταν ο βασικός εκτελεστής στην επίθεση για την ομάδα του Πειραιά. Ο κόσμος άρχισε να ενθουσιάζεται περισσότερο (και να αφήνει τον Βαγγέλη Αγγέλου στην ησυχία του, καθώς ο προπονητής της ΑΕΚ τα "άκουσε" για τα καλά στο πρώτο μέρος) και με ένα τρίποντο του Μίλος Τεόντοσιτς στη λήξη του ημιχρόνου, το σκορ έγινε 50-33. Ο Ολυμπιακός είχε πλέον το παιχνίδι στα χέρια του και δεν το άφησε. Αντίθετα, συνέχισε με την ίδια σοβαρότητα, κρατώντας τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Κι αν δεν υπήρχε και η αψιμαχία του Ουέσον με τον Σχορτσιανίτη, η συμμετοχή του Ρενάλντας Σεϊμπούτις και το ΑΠΙΘΑΝΟ τρίποντο που έβαλε ο Μπουρούσης στο τέλος του δεκαλέπτου, η τρίτη περίοδος δεν θα είχε πολλά να αναφέρουμε, αφού δεν άλλαξε κάτι στο σκορ του αγώνα και τη διαφορά (72-51). Στην τελευταία περίοδο το μόνο που έμενε να μάθουμε, ήταν το τελικό σκορ. Στο μεσοδιάστημα, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά, με τα τρίποντα να πέφτουν βροχή και προσέφερε θέαμα με τους Μπουρούση και Βασιλόπουλο να είναι οι πρωταγωνιστές, την ώρα που η ΑΕΚ σκεφτόταν ήδη το δεύτερο προημιτελικό στο ΟΑΚΑ. Τι σημειώσαμε; Την αλλαγή που έκανε ο Γιαννάκης, βγάζοντας τον Μπουρούση, ο οποίος πάνω στον ενθουσιασμό του έκανε μια περίτεχνη ντρίμπλα... παραπάνω. Ο Έλληνας σέντερ δυσαρεστήθηκε, αλλά στη συνέχεια κατάλαβε ότι η... πειθαρχία πάνω από όλα. Ακόμη και από το 92-62 με το οποίο νίκησε την ΑΕΚ και έδειξε ότι έχει τον πρώτο λόγο σε αυτή τη σειρά. Αναμένουμε την αντίδραση της Ένωσης στο δεύτερο ματς. Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-33, 72-51, 92-62 Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Μπλάκνεϊ 9 (1), Παπαμακάριος 1, Γουντς 11 (1), Πρίντεζης, Σεϊμπούτις 1, Μπουρούσης 13 (2), Τσακαλίδης 6, Γκριρ 18 (3), Τεόντοσιτς 5 (1), Βασιλόπουλος 15 (3), Βασιλειάδης 4 (1), Σχορτσανίτης 9. ΑΕΚ (Βαγγέλης Αγγέλου): Ουέσον 5 (1), Σι 5, Παπανικολάου 1, Ταπούτος 4, Κυρίτσης 11, Χατζής 4, Μπάρλος 10 (1), Έιβερι 12 (2), Σίμτσακ, Βασίλιεβιτς 5 (1), Χαρίσης 2, Σιούτης 3 (1). Ο Παναγιώτης Γιαννάκης μετά το τέλος του ματς τόνισε: "Περιμέναμε ότι η ΑΕΚ θα έπαιζε δυνατά στην αρχή και πώς θα έμπαινε με ενθουσιασμό και ενέργεια στο παιχνίδι. Όμως, εμείς από το 15' και μετά κάναμε αυτά που έπρεπε και φτάσαμε στη νίκη. Στην ουσία, βέβαια, αυτό ήταν μόνο το πρώτο ημίχρονο και πάμε για το δεύτερο. Με τον Μπουρούση δεν έγινε τίποτα, απλά του εξήγησα γιατί τον άλλαξα σε εκείνο το σημείο". Ο προπονητής του Ολυμπιακού αναφέρθηκε και στο Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας: "Θέλαμε να είμαστε εκεί, αλλά δεν τα καταφέραμε. Στον τελικό παίζουν δύο ομάδες που τις ξέρουμε και θεωρώ πως το προβάδισμα το έχει η ΤΣΣΚΑ". , Από την πλευρά του ο Βαγγέλης Αγγέλου, που κατά τη διάρκεια του αγώνα είχε έντονα παράπονα από τη διαιτησία, ιδιαίτερα στο πρώτο δεκάλεπτο όπου χρεώθηκε και με τεχνική ποινή, δεν είπε πολλά: "Δεν υπάρχουν πολλά να πω για το συγκεκριμένο ματς, έτσι όπως εξελίχθηκε. Κοιτάμε τον επόμενο αγώνα, στον οποίο πρέπει να εμφανιστούμε καλύτεροι και περισσότερο αποφασισμένοι".

Φιεστα τιτλου

Γιορταζει λοιπον σημερα ο Πειραιας.Γιορταζει και χαιρεται της επιτυχιες της ομαδας του.

11 στα 12 τελευταια χρονια και 36 συνολικα πρωταθληματα...

Ενα ακομα λοιπον.Αν και η χρονια περασε απο σαραντα κυματα ολα καλα κατεληξαν.Ας ειναι καλα ο Ριβαλντο που συσπειρωσε τον κοσμο του Ολυμπιακου...

Το παρτυ θ'αρχισει απο νωρις σημερα στον Πειραια και θα κρατησει μεχρι αργα το βραδυ.

Μετα το φιλικο με τη Βιτεσε θα γινει η στεψη του πρωταθλητη και το πανηγυρι θα συνεχιστει.